Copyright 2021
EmedyaDesign

Notch | PIN Architecture

Mermer Bahçe: Biyofilik Tasarım Yarışma Sergisi

AKDO’nun 40 yaş ve altındaki, Türkiye’de çalısan genç mimarlar için düzenlediği davetli yarışma organizasyonunda, mermeri mimari ve tasarım projelerine entegre eden Silkar Madencilik’in inovatif mermer ürünü AKDOLAM kullanılarak geliştirilen Biyofilik Tasarım odaklı “Mermer Bahçe” tasarımları bir araya geldi. Nevzat Sayın, Han Tümertekin ve Brigitte Weber’in jüri üyeliğini yaptığı Mermer Bahçe Biyofilik Tasarım Genç Mimarlar Yarışması’nda, finalist mimarların projeleri değerlendirildi.

Kerem Piker Mimarlık, Super Eight Studio, PIN Architects, Melike Altınısık Architects ve DM Architects’in finale kaldığı yarısmada PIN Architects 1.liği ve üretim ödülünü kazandı. Emedya Design’dan, mimarlık eleştirmeni ve küratör Gökhan Karakus yarışma ve sergiyi organize etti.

Yarısmada 1. olan PIN Architects’in projesi için jüri tarafından aşağıdaki kriterler dile getirildi:
“Doğal ve yapay verilerin gerilimli bir nesne – mekân iliskisini kuracak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşan formun işlev ve malzeme üzerine derin düşünceyle elde edildiği anlaşılmakta. Bu yolla elde edilen “yapı” bütün duyularımızla algılayabileceğimiz bir konumda bulunmaktadır”.

Yarışma organizasyonu, kazanan tasarım üretim süreci takibi, sergi ve basılı materyal tasarımları Emedya Design tarafından gerçekleştirildi.